Til innholdet

Dokumentasjon av effekt på oppdrettslaks ved bruk av skånsomt produsert fiskemel som fôringrediens

FHF lyser ut inntil 8 mill. kroner for å dokumentere vekst og robusthet hos oppdrettslaks ved bruk av skånsomt produsert fiskemel som fôringrediens.

Utlysning avsluttet

Søkere vil få tilbakemelding direkte.

Prosjekter som får finansiering, vil legges åpent ut på fhf.no når de etableres.

Ny digital søknadsportal

Fra 1. januar 2025 har vi gått over til en digital søknadsportal for søknader på utlysninger.

Les mer

Bærekraft

FHF har innført en ny modell for bærekraftrapportering i prosjektene.

Les mer

Produksjon av marint protein (fiskemel) er inne i en omstilling. Det er bl.a. økt fokus på å utvikle et best mulig protein som ingrediens til laksefôr for på den måten å bidra til økt tilvekst og mer robust fisk. 

Dokumentasjon av hvordan kvaliteten på råstoffet til fiskemelproduksjonen påvirker næringsopptak, fiskehelse, overlevelse og bærekraft hos oppdrettet laks, er sentralt.
Det er også viktig å se nærmere på hvorvidt en mest mulig skånsom håndtering av råstoffet frem til ferdig produsert protein, påvirker resultatet.


Målsetting med utlysningen er å dokumentere effekten på vekst og robusthet hos oppdrettslaks ved bruk av skånsomt prosessert fiskemel basert på råstoff med høy ferskhetsgrad.

Det tas sikte på å etablere ett prosjekt.

Varigheten er satt til 2-3 år, fiskemelet skal være produsert av et norsk pelagisk selskap basert på norsk råstoff, og prosjektet begrenses til oppdrettet laks.

keyboard_arrow_up