Kritisk mangel på strømnett i mange sjømatregioner
En ny rapport fra Menon Economics viser at sjømatnæringen i dag bruker nær 1 000 MW effekt – og at behovet kan øke til mellom 1 500 og 2 350 MW innen 2040. Kartleggingen, som er gjennomført på oppdrag fra FHF, gir for første gang en detaljert oversikt over hvor i verdikjeden energibehovet oppstår – og hvilke regioner som mangler kapasitet i strømnettet.
Oddbjørn M. Grønvik, her under rapportpresentasjonen på Kystens hus i Tromsø, er senior manager i Menon og er ekspert på sjømatnæringen.
Stor økning i effektbehov mot 2040
Kartleggingen omfatter nær 1 500 sjømatlokasjoner – fra settefisk og sjøbasert matfisk til landbasert oppdrett, slakteri og villfiskforedling.
Hovedfunn:
- Dagens effektbehov: 988 MW
- 2040 lavt scenario: ca. 1 500 MW
- 2040 høyt scenario: opptil 2 350 MW
Størst vekst ventes i:
- landbasert matfisk
- settefisk
- sjøbasert matfisk
Disse segmentene står for mesteparten av økningen.
Video modul– Dette viser et nett som ikke er rigget for den veksten som forventes i næringen, sier Oddbjørn Grønvik, prosjektleder i Menon Economics.
Last ned filmen
Rapportens hovedfunn er oppsummert i en kort film som er laget i to ulike versjoner. Du kan laste dem ned nedenfor:
- Breddeversjon: https://vimeo.com/1141450371
- Høydeformat (SOME): https://vimeo.com/1141997544
Flere sjømatregioner mangler kapasitet
Ved å koble næringens behov mot kapasiteten i strømnettet viser rapporten tydelige flaskehalser:
- Nord-Norge, særlig Finnmark og Ofoten, har kritisk mangel på kapasitet
- Sunnmøre og Bergensområdet/Haugalandet har lange køer og begrensede tilknytningsmuligheter
- Mange små lokaliteter gir et høyt samlet press i kystnære deler av regionalnettet
Ledetidene er lange:7–15 år i regionalnett og opptil 20 år i transmisjonsnettet.
– Dette viser et nett som ikke er rigget for den veksten som forventes i næringen, sier Oddbjørn Grønvik, prosjektleder i Menon Economics.
Konsekvenser for vekst og grønn omstilling
Mangel på nettkapasitet rammer særlig:
- settefiskanlegg
- slakterier og foredlingsindustri
- landbasert produksjon
- elektrifisering av sjøbasert drift
Dette kan hindre både økt verdiskaping, videreforedling i Norge og innfasing av ny, utslippsfri teknologi.
– Rapporten dokumenterer at manglende nettkapasitet kan bli en vesentlig barriere for omstilling og vekst i sjømatnæringen, sier Øyvind Hilmarsen, fagsjef i FHF.
Fakta om prosjektet
- Prosjektnavn: Kartlegging av sjømatnæringens nettbehov
- Prosjektnummer: 902014
- Prosjektleder: Oddbjørn Grønvik, Menon Economics
- Finansiert av FHF
- Last ned rapport: Kartlegging av sjømatnæringens nettbehov Menon-publikasjon Nr. 137. November 2025
- Pressemelding: Ny rapport: – Strømnettet i Nord-Norge mangler kapasitet for vekst i sjømatnæringene 02.12.2025
- Pressemelding: Ny rapport: – Vestlandet mangler strømnett til grønt skifte. 02.12.2025