Til innholdet

Stress gir blekere laks – riktig fôr kan redusere effekten

Ny forskning viser at stress knyttet til håndtering og behandling av laks kan føre til blekere filetfarge, men at riktig sammensatt fôr kan redusere denne effekten og bevare kvaliteten.

Foto: Nofima
Fiskehall Arnaud 55

Fargeviften SalmoFan var ett av verktøyene som ble brukt til fargevurdering i denne forskningen.

Tekst modul

Filetfarge er en viktig kvalitetsparameter i lakseoppdrett, både med tanke på markedets forventninger og produktets verdi. I et forskningsprosjekt finansiert av FHF, i samarbeid med NTNU og Skretting, har Nofima undersøkt hvordan ulike former for stress påvirker pigmenteringen i laks – og hvordan nivåer av næringsstoffer i fôret kan bidra til å opprettholde ønsket farge.

Blekere fileter ved stress

Laks utsettes for ulike typer stress gjennom livet. En stor kilde til stress er behandling mot lakselus. I slike situasjoner trenges fisken sammen, samtidig som oksygennivået i vannet reduseres. Dette skaper et belastende miljø.

Forskerne har brukt data fra kommersielle anlegg, og sett at laks som hadde gjennomgått mange lusebehandlinger, hadde blekere filetfarge. Dette ble også undersøkt i kontrollerte forsøk, hvor fisken ble utsatt for stress ved å trenge den sammen og samtidig senke oksygennivået i vannet – tilsvarende situasjoner ved lusebehandling. Dette ble gjort flere ganger per uke i en periode på fem uker.

Resultatene viste at stress reduserte mengden astaxanthin i fileten sammenlignet med laks i kontrollgruppen.

Effekten av fôrsammensetning 

I forsøksseriene ble det testet ulike nivåer av vitamin A og astaxanthin – et naturlig pigment og antioksidant som gir laksefileten sin karakteristiske farge. Resultatene viste at fôr med høyt innhold av både vitamin A og astaxanthin i noen tilfeller kunne motvirke den negative effekten stress har på fargen.

Forskerne så at:

  • Hos fisk som ikke ble stresset, førte høyt vitamin A-nivå til lavere opptak av astaxanthin, og dermed redusert filetfarge. Dette kan skyldes en reguleringsmekanisme for å beskytte mot for høye nivåer av vitamin A. 
  • Hos den stressede fisken ble det også målt lavere nivåer av astaxanthin – med ett unntak: Fisken som fikk et fôr med høyt innhold av både vitamin A og astaxanthin hadde ikke blekere filet som følge av stress. 

– Det tyder på at stress kan endre behovet for antioksidanter og næringsstoffer, og at det derfor er behov for å justere fôret etter den belastningen fisken utsettes for, forklarer seniorforsker i Nofima, Trine Ytrestøyl.  

 

Trine Ytrestøyl, seniorforsker i Nofima

 

Relevans for næringen 

Selv med forbedrede driftsrutiner vil laks i perioder utsettes for stress. Studien peker på et mulig verktøy i fôrsammensetningen for å sikre stabil kvalitet, også under krevende produksjonsforhold. 

– Stress bør jo reduseres så langt det er mulig, men kan ikke fjernes helt i oppdrett. For å sikre at fisken har god helse og kvalitet er det viktig at mengden vitaminer og antioksidanter i fôret tilpasses belastningene som fisken møter, avslutter Ytrestøyl.

keyboard_arrow_up