Prosjektnummer
Hvitfiskmel fra havfiskeflåten: Arbeidsseminar
Det ble arrangert et arbeidsseminar for å avdekket aktuelle FoU-behov. Alle rederiene som har melproduksjon ble invitert til å delta på seminaret som ble avholdt 28. februar 2014 med 22 deltagere. En styringsgruppe fra rederiene har deltatt aktiv i prosjektgjennomføringen med prioritering av hvilke satsingstema en bør ha i videre FoU-arbeid. I dag produserer 8 norske trålere hvitfiskmel fra restråstoff. Trålerne har human-godkjenning for sin melproduksjon.
Under seminaret ble ulike anvendelsesområder og markedsmuligheter belyst. Den største felles utfordringen det ble pekt på er å øke lønnsomheten for produksjonen gjennom tilgang til markedet for humant konsum. Melet er ypperlig som fiskefôr, men det er utfordringer ved emballering, logistikk (kvantum) og pris. Som husdyrfôr er det nå begrensninger i nytt regelverk. Hvitfiskmelet har gode muligheter som ingrediens i petfood, men det er utfordrende å komme i dialog med internasjonale petfood-produsenter. Til humant konsum er den karakteristiske fiskemaken og lukten begrensende for anvendelsen, og en utfordring som bør løses. Det er også et ønske om å definere en standard for norsk ombordprodusert hvitfiskmel. Dokumentasjon av potensielle helseeffekter for melet er også av interesse.
-
Skretting. Presentasjon på arbeidsseminar om fiskemel. 28.2.2014. Av Trygve Berg Lea.
-
Presentasjon: Fiskemel som råvare i husdyrfôr og petfood
Felleskjøpet forutvikling. Presentasjon på arbeidsseminar om fiskemel. 28.02.2014. Av Hallgeir Sterten.
-
Presentasjon: Hvitfiskmel: Analyser og muligheter
Møreforsking. Presentasjon på arbeidsseminar om fiskemel. 28.2.2014. Av Ola Ween.
-
Presentasjon: Marine Harvest Ingredients
Marine Harvest Ingredients. Presentasjon på arbeidsseminar om fiskemel. 29.02.2014. Av Eivind Sætre.
-
Presentasjon: Marked, marine proteiner: Hvordan arbeide med internasjonalt marked
Core Competence. Presentasjon på arbeidsseminar om fiskemel 28.2.2014. Av Robert Wahren.
-
Presentasjon: Utfordringer ved kvalitet på mel: Bruk av antioksidanter – lagringsstabilitet
Nofima. Presentasjon på arbeidsseminar om fiskemel. 28.2.2014. Av Åge Oterhals.
-
Presentasjon: Workshop hvitfiskmel fra havfiskeflåte
Møreforsking. Innledningspresentasjoner på arbeidsseminar om fiskemel. 28.2.2014. Av Margareth Kjerstad (Møreforsking), Stein Ove Østvik (FHF) og Vebjørn Barstad (Strand Sea Service AS).
-
Sluttrapport: Arbeidsseminar Utviklingsbehov for ombordproduksjon av hvitfiskmel
Møreforsking. Rapport MA 14-10. Mai 2014. Av Grete Hansen Aas, Margareth Kjerstad og Ola Ween.
Delmål
1. Å avklare status for ombordprodusert fiskemel i Norge, og internasjonalt.
2. Å fremskaffe informasjon fra markedet om egenskaper og spesifikasjoner som må oppfylles
3. Å utveksle erfaring om råstoff og produksjon, samt avdekke utviklingsmuligheter i produksjon av hvitfiskmel
4. Å identifiserede viktigste FoU-utfordringene som ivaretar interessene for hele verdikjeden og utvikle et FoU prosjekt med forankring i havfiskeflåten.
Prosjektet kan bidra til økt lønnsomhet ved ombordproduksjon av hvitfiskmel ved å øke kunnskap om kvalitet og marked. Optimalisert tilpassing mellom produktkvalitet og kundesegmenter kan gi økt pris.
Prosjektet skal bidra til å avdekke aktuelle FoU-oppgaver som kan være grunnlag for å utvikle lønnsom verdikjede basert på restråstoff fra trålerflåten.
1. Som forberedelse til arbeidsseminaret vil rederier i havfiskeflåten kontaktes og intervjues for å få innspill til program og foredragsholdere. Eksisterende fiskemelindustri og fiskefôrprodusenter vil også bli utfordret til å komme med innspill. Det vil bli utarbeidet et program tilpasset behovene slik havfiskeflåten ser dem. Erfaringer fra andre relevante verdikjeder (f.eks. laksemelproduksjon) skal presenteres. Det vil bli invitert forskere fra NTNU, Nofima og SINTEF til å bidra med foredrag.
Aktuelle foredragsholdere er Turid Rustad ved NTNU, Halvor Nygaard og Rasa Slizyte fra SINTEF.
Aktuelle temaer til arbeidsseminaret
• Status for melproduksjon i Norge og utland (USA, Russland), bl.a. pollock
• Fiskemel
– Prosess: Erfaringer fra flåten. Utfordringer og muligheter ved ombordproduksjon.
– Kvalitet: Oversikt over ulike kvaliteter, krav, ferskhet og stabilitet, hvilke antioksidanter osv. til ulike marked
– Bioprospektering – bioaktivitet – helseeffekter
– Marked: Diskutere nye markeder og bruksområder for hvitfiskmel
2. Gjennomføring av arbeidsseminaret: Dette vil bli arrangert i Ålesund i januar/februar 2014. En tar sikte på flere faglige innlegg og god tid til diskusjon. En vil tilstrebe at alle relevante rederier samt aktuell industri deltar, og at man dessuten får faglige innlegg fra FoU-institusjoner som arbeider med hvitfiskmel. Det er et mål å samle ca. 20 deltagere fra havfiskeflåten, landindustri og FoU-miljøer.
3. Oppsummering og evaluering: Det vil bli gjort en kort oppsummering av de viktigste FoU-utfordringer langs verdikjeden basert på innlegg og diskusjoner under seminaret. Det er et mål å avdekke mulige FoU-prosjekter.
• Rapport med oppsummering av seminaret, status for ombordprodusert fiskemel og eventuelle FoU-oppgaver for videreføring.
-
Sluttrapport: Arbeidsseminar Utviklingsbehov for ombordproduksjon av hvitfiskmel
Møreforsking. Rapport MA 14-10. Mai 2014. Av Grete Hansen Aas, Margareth Kjerstad og Ola Ween.