Til innholdet

Ny nødstopp kan bli trygghetsalarm for fiskere

Alenefiske er Norges farligste yrke. Nå kan en ny sikkerhetsalarm redde liv ved at den automatisk stopper båten og varsler Kystradioen og nærliggende fartøy.

Foto: SINTEF Ocean
Skjermbilde 2026 01 12 124638 E1768908454892 1100X551

Forsker over bord: Her simuleres fall fra båt med den nye løsningen.

Tekst modul

Yrkesfiskere er den mest ulykkesutsatte yrkesgruppen i Norge, og mann-over-bord-ulykker (MOB) og fartøyforlis utgjør hoveddelen av de fatale ulykkene i kystfiskeflåten.

Et tidligere forprosjekt avdekket at eksisterende løsninger for nødstopp ikke var utviklet spesifikt for fiskefartøy, og at det manglet et helhetlig system som automatisk kunne både stoppe fartøyet og varsle nødetatene når en fisker faller i sjøen.

I et forskningsprosjekt finansiert av FHF har teknologibedriften Dimeq, i tett samarbeid med SINTEF Ocean og aktive fiskere, utviklet og testet en avansert trygghetsalarm kalt D-oris.

I en artikkel på Gemini.no forklarer seniorforsker Trine Thorvaldsen i SINTEF Ocean bakgrunnen:

– For noen år siden utarbeidet SINTEF i samarbeid med fiskere, Sjøfartsdirektoratet og flere en kravspesifikasjon for nødstopp på motor og varsling til nødetat og andre fartøy, spesielt tilpasset alenefiskere.

Styringsenheten plasseres i styrhuset av forsker Morten Steen Bondø. Den kobles mot sikkerhetsarmbåndet og Telenor Kystradio. Foto: SINTEF

Bildetekst: Styringsenheten plasseres i styrhuset av forsker Morten Steen Bondø. Den kobles mot sikkerhetsarmbåndet og Telenor Kystradio. Foto: SINTEF Ocean.

Fra armbånd til Kystradioen

Systemet D-oris består av en fastmontert kontrollenhet i styrehuset og personlige armbåndsenheter til fiskerne. Når armbåndet registrerer et fall over bord, sender det umiddelbart signal til kontrollenheten.

Systemet sørger da for at båtens fremdrift stanses, samtidig som det aktiveres lokal varsling via lys og sirene på dekk. I tillegg sender systemet et automatisk nødvarsel via VHF DSC på kanal 70 til Kystradioen og nærliggende båter. 

Vellykkede tester

Vinteren 2025 ble det gjennomført omfattende fullskalatester under realistiske forhold om bord på sjarken "Nigardsøy". Testene bekreftet at systemet fungerer etter hensikten, og fiskerne opplevde løsningen som relevant og viktig for sikkerheten ved alenearbeid og arbeid på åpent dekk.

Seniorforsker Thorvaldsen understreker at teknologien også vil ha stor betydning utover kystfiskeflåten:

– Nytteverdien ved å utvikle denne løsningen er høy også for andre land og sektorer, slik som havbruksnæringen. Løsningen vil også være verdifull for effektive søk- og redningsoperasjoner.

Rita Naustvik, fagsjef i FHF, ser svært positivt på arbeidet som nå er gjort for å trygge fiskerne:

– FHF anser prosjektet som vellykket, og ønsker å bidra videre for å sikre at et slikt virkemiddel kan bli tilbudt fiskerne og skape mer trygghet for deres familier. Vi har ingen flere fiskere å miste.

Slik ser utstyret ut. Foto utlånt fra Dimeq AS

Uthevet tekst modul

Fakta om prosjektet

Uthevet tekst modul

Kontaktpersoner

Ronny Bakke
Dimeq AS 
Daglig leder (prosjektleder) 
+47 97 40 14 71
Epost: ronny.bakke@dimeq.no

 

Trine Thorvaldsen 
SINTEF Ocean AS
Seniorforsker
Epost: trine.thorvaldsen@sintef.no 

Rita Naustvik 
Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering
Fagsjef fiskeri
Tel: +47 41 56 43 06 
Epost: rita.naustvik@fhf.no

keyboard_arrow_up