Prosjektnummer
Pris og kvalitet i førstehåndsmarkedet for hvitfisk
Fangstredskap har en større effekt på pris ved at torsk fanget med juksa og line oppnådde 6,88 prosent og 7,63 prosent bedre pris enn garn. Samtidig oppnådde torsk fra snurrevad 8,8 prosent bedre pris enn garn.
Disse resultatene avviker fra idealiserte modeller for perfekt konkurranse hvor sammenhengen mellom kvalitet og pris vil kunne forventes å være langt sterkere, og kan trolig forklares med asymmetrisk informasjon og fiskernes sterke forhandlingsmakt.
Næring og myndigheter kan bruke denne kunnskapen til å gjøre grep for å få markedet til å fungere slik at kvalitet premieres gjennom virkemidler som auksjon eller reguleringer av fangstoperasjon og fangstbehandling.
Analysene viser at når andre faktorer holdes konstant så har objektiv kvalitet en relativt liten effekt på pris. Helt konkret ga en 3,3-prosentpoengs økning i andel nedklassifisert torsk en reduksjon i pris på 1,24 prosent. Fangstredskap har en større effekt på pris ved at torsk fanget med juksa og line oppnådde 6,88 prosent og 7,63 prosent bedre pris enn garn. Samtidig oppnådde torsk fra snurrevad 8,8 prosent bedre pris enn garn. Disse resultatene avviker fra idealiserte modeller for perfekt konkurranse hvor sammenhengen mellom kvalitet og pris vil kunne forventes å være langt sterkere. Asymmetrisk informasjon og fiskernes sterke forhandlingsmakt bidrar trolig til å forklare disse resultatene. Næring og myndigheter kan bruke denne kunnskapen til å gjøre grep for å få markedet til å fungere slik at kvalitet premieres. Det kan gjøres ved å innføre auksjon hvor en nøytral tredjepart sorterer fangster etter kvalitet gjerne med objektive metoder for kvalitetsmåling. Alternativt kan det gjennomføres reguleringer av fangstoperasjon og fangstbehandling med samme hensikt.
Vitenskapelig publisering/ Scientific publications
– Geir Sogn-Grundvåg, Dengjun Zhang, Edgar Henriksen, Sjurdur Joensen, Bjørn-Inge Bendiksen, and Øystein Hermansen, ‘Fish quality and market performance: The case of the coastal fishery for Atlantic cod in Norway’, Marine Policy, 127 (May 2021). doi.org/10.1016/j.marpol.2021.104449 (open access).
Prosjektet er godt forankret i sjømatorganisasjonene der Sjømat Norge, Fiskarlaget Nord, Kystfiskarlaget og Norges Råfisklag har deltatt i referansegruppen. Det er viktig at næringsorganisasjonene nå tar saken videre. FHF vil vurdere å bidra til implementering av tiltak som er foreslått i prosjektet.<
-
Presentasjon: Kvalitetsutfordringer i forbindelse med snurrevadfangster?
Nofima. 19. juni 2020. Av Gustav Martinsen, Torbjørn Tobiassen, Stein H. Olsen og Sjurdur Joensen.
-
Presentasjon: Pris og kvalitet i førstehåndsmarkedet for hvitfisk
Nofima. Foredrag på FHFs Hvitfiskseminar 29. oktober 2020. Av Edgar Henriksen og Geir Sogn-Grundvåg.
-
Sluttrapport: Pris og kvalitet i førstehåndsmarkedet for hvitfisk
Nofima. Rapport 39/2020. 3. desember 2020. Av Edgar Henriksen, Geir Sogn-Grundvåg, Dengjun Zhang (UiS), Bjørn Inge Bendiksen og Sjurdur Joensen.
I torskesektoren er det dokumentert et markedsmessig verditap på grunn av ujevn råstoffkvalitet. Det er derfor også rimelig å anta at varierende kvalitet fører til at næringen ikke klarer å utnytte markedspotensialet fullt ut. Organisasjonene i fiskerinæringen erkjenner markedssvikt i markedet for fersk hvitfisk og har tatt initiativ overfor FHF om få fram forslag til tiltak som kan bedre kvaliteten på kystflåtens landinger. Ved å sammenstille og analysere store nok datasett som dekker kvalitet, redskap, fangstørrelse og andre faktorer som beskriver fangsten, kan det gjennomføres statistiske analyser. Disse gir et mer presist bilde av hva som påvirker kvalitet. Resultatene kan brukes til mer målretta tiltak.
Dette arbeidet er en direkte oppfølging og samspill med tidligere prosjekter for eksempel prosjektene “Fartøyenes fangst- og føringskapasitet og kvalitet på landet hvitfisk: Bedre kvalitet på landinger av hvitfisk fra kystflåten” (FHF-901500) og “Hysefisket etter 2010: Reguleringenes betydning for hysefisket og kan man bruke reguleringer til å bedre kvalitet?” (FHF-901404).
Å utvikle modell(er) og gjennomføre statistiske analyser som kvantifiserer sammenhenger mellom redskap, fangststørrelse, fartøystørrelse, leveringssted og pris/kvalitet for fersk torsk levert av kystflåten.
Delmål
2. Nofima vil utvikle og teste to modeller: En sannsynlighetsmodell som skal estimere sannsynligheten for at uavhengige variabler, som f. eks. redskap, fangstørrelse, sesong, fartøystørrelse kvotestørrelse, påvirker kvalitet på landet torsk. Den andre modellen er en såkalt hedonisk prismodell der Nofima vil estimere sammenhengen mellom kvalitet (god, middels og dårlig) og pris. Modellen vil inkludere hvilke kvalitetsdimensjoner (fangstskader) som er viktig for pris. Denne modellen vil også inkludere de uavhengige variablene som er inkludert i sannsynlighetsmodellen.
-
Sluttrapport: Pris og kvalitet i førstehåndsmarkedet for hvitfisk
Nofima. Rapport 39/2020. 3. desember 2020. Av Edgar Henriksen, Geir Sogn-Grundvåg, Dengjun Zhang (UiS), Bjørn Inge Bendiksen og Sjurdur Joensen.