Lakselus strategi Rogaland
Lakselus strategi Rogaland
Prosjektet har vært en del av FHFs strategisk satsing Lakselus 2017, med hovedmålsetting å dokumentere hvordan man innenfor et produksjonsområde lykkes med å holde vedvarende lave lusenivå ved å kombinere økt fokus på forebyggende tiltak og målrettet bruk av behandling, basert på verktøy som gir fortløpende oversikt over luseutvikling, innenfor hele produksjonsområdet i Rogaland.
Sluttrapporten i prosjektet ligger på prosjektsiden https://www.fhf.no/prosjekter/prosjektbasen/901414/
Program
Velkommen
Eivind Helland, Blue Planet AS
Bakgrunn for prosjektet og forutsetninger for simulering av spredning av lakselus
Kjell Maroni, FHF
Er det mulig å forhåndsvarsle lusesmitte på oppdrettslokaliteter? Rogaland water forecast – online lusesmittemodell, Kan smitte av lakselus varsles i en online modell? Hvor godt varsler luse-modellen? Hvor befinner lakselusa seg? Oppholder lakselusa seg langs land? Kan vi simulere spredning av patogene og alger i framtiden?
Lonan Kierans, Proactima
Diskusjon og spørsmål
Lunsj
Lakselus utvikling i et området med koordinert brakklegging, gjennom 3 produksjonssykluser
Lone Jevne, NTNU
Hvor godt virker forebygging og behandlende tiltak mot lakselus? «Scenario simuleringer- hva hvis analyser» Hvor stor er effekten har bruk av storsmolt på lakselus situasjon? Har brakkleggingssoner effekt og hvilke forebyggende tiltak mot lakselus er de mest effektive?
Magne Aldrin, Norsk Regnesentral
Diskusjon og spørsmål
Hvor presise er modellene for lakselus? «Lusekalkulatoren» Sammenligning og presisjon av de ulike simuleringsmodeller for lakselus.
Lars Qviller, Veterinærinstituttet
Diskusjon og spørsmål
Strategi Rogaland - Hva betyr resultatene fra prosjekt og hvordan kan vi anvende kunnskapen for en mer bærekraftig havbruksnæring
Geir Magne Knudsen, Bremnes Seashore
Diskusjon og spørsmål