Prosjektnummer
Identifisering og sporing av rømt oppdrettslaks med sjeldne grunnstoffer
Målet var å finne ut om sjeldne jordelementer tilsatt i fôr kan benyttes til å spore laksen tilbake til det anlegg fisken kommer fra. Teknikken er enkel siden den kun forutsetter skraping av litt skjell fra fisken som så kan sendes inn for analyse.
Forundersøkelsen viste stor naturlig variasjon i bakgrunnsverdi for 17 forskjellige elementer analysert på null-årig smolt fra 6 forskjellige kommersielle anlegg langs hele norske-kysten.
Fôringsforsøk hvor kjent mengde av 5 forskjellige elementer ble gitt i fôr i en periode på 2 uker, viste signifikant høyere konsentrasjoner av disse elementene 2 til 4 måneder etter avsluttet forsøk, sammenlignet med fisk som ikke ble fôret på disse elementene.
Det ble beregnet forholdstall mellom elementer som naturlig finnes i fisk fra oppdrettsanlegg og da ble det avdekket forskjeller i bakgrunnsverdiene av de sjeldne jordelementene. Ved kun å benytte miljøbetingede bakgrunnsverdier på 10 laks pr lokalitet ble det demonstrert sikre forskjeller både mellom geografisk fjerne anlegg og nære anlegg.
Det er mulig å analysere for totalt 19 elementer i en og samme analyse, noe som åpner for flere hundre forskjellige forhold (ratioer). Slike analyser kan benyttes som et unikt “fingeravtrykk”, spesifikt for de individuelle anlegg.
-
Presentasjon: Tracking escaped salmon back to the farm by adding rare earth elements to the feed
-
Presentation: Tracking salmon by using rare earth elements
Nofima. Presentation at FHF's Conference on salmon tracking 19–20 November 2013. By Magny Thomassen.
-
Sluttrapport: Identifisering og sporing av rømt oppdrettslaks med sjeldne grunnstoffer
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU). Sluttrapport. Januar 2014. Av Magny S. Thomassen.
2) Å oppnå kunnskap om opptak og innleiring av flere sjeldne jordelementer fra fôr i skjell og bein hos laksesmolt.
3) Å oppnå kunnskap om effekt av forskjellige nivåer tilsatt i fôr, og grad av “utvasking” fra skjell, bein og ørestener (otolitter) over tid.
4) Å sammenligne denne merkingsmetoden med en metode hvor det benyttes injeksjon av en spesiell blanding av isotoper.
AP2: Uttesting av flere forskjellige elementer på 1-årig smolt i sjøvann.
AP3: Merkestudium på 0-årig smolt med sammenligning av de to metodene som testes ut i dette prosjektet og i prosjektet “Sporing av rømt oppdrettslaks ved otolitt fingeravtrykk” (FHF-900710).
-
Sluttrapport: Identifisering og sporing av rømt oppdrettslaks med sjeldne grunnstoffer
Norges miljø- og biovitenskapelige universitet (NMBU). Sluttrapport. Januar 2014. Av Magny S. Thomassen.