Prosjektnummer
Fangstkontroll i snurrevad: Forprosjekt
Med bakgrunn i den store interessen som snurrevadflåten har vist for fangstbegrensning/regulering, anbefaler prosjektgruppen at det startes et hovedprosjekt på snurrevad med følgende delaktiviteter:
• Fangstbegrensing med hensyn til mengde.
• Fangstregulering med hensyn til art, primært skille torsk fra hyse, og om mulig fra sei.
• Fangstregulering av fiskestørrelse. Omarbeiding, tilpasse og nyansere spesifikasjoner for kvadratmaskepose.
-
Nyhet: Spesifikasjoner for utforming og montering av kvadratmaskepose for snurrevad
Fiskeridirektoratet. J-melding (forskrift). Februar 2013.
-
Rapport: Fangstbegrensning i snurrevad: Forprosjekt
Havforskningsinstituttet. Sluttrapport for FHF-prosjekt 900563. 15.02.2012. Av Bjørnar Isaksen.
-
Rapport: Fangstkontroll i snurrevad 2013–2016: Hovedprosjekt
Havforskningsinstituttet. 13.03.2013. Av Bjørnar Isaksen.
-
Rapport: Fangstkontroll i snurrevad: Nye spesifikasjoner for kvadratmaskeposer i snurrevad
Havforskningsinstituttet. Delrapport. 1.12.2012. Av Bjørnar Isaksen.
-
Rapport: Nye spesifikasjoner på snurrevadpose: Figur
Havforskningsinstituttet. Illustrasjon til rapport. 21.02.2013. Av Bjørnar Isaksen.
-
Sluttrapport med delrapporter: Fangstkontroll i snurrevad
Havforskningsinstituttet. Oktober 2013. Av Bjørnar Isaksen og Olafur Arnar Ingolfsson.
Delmål
• Å utarbeide nye spesifikasjoner på kvadratmaskepose i samarbeid med forvaltning, redskapsindustri og snurrevadflåte.
• Å starte arbeid på beregning og produksjon av separasjonsnett for å skille torsk fra hyse (i samarbeid med innovative, interesserte yrkesutøvere).
• Å utarbeide hovedprosjekt på “Fangstkontroll snurrevad 2013–2016”.
Med bakgrunn i anbefalinger fra sluttrapport fra prosjektet “Fangstbegrensning i snurrevad: Forprosjekt” (FHF-prosjekt 900563), vil det i det nye forprosjektet bli utarbeidet forslag til nytt hovedprosjekt med de samme tema som nevnt i rapporten. Hovedprosjektet vil bli lagt til Havforskningsinstituttet, med komplementære FoU-bidrag fra institutt som SINTEF Fiskeri og havbruk (jf. Samarbeidsavtale mellom Havforskningsinstituttet og SINTEF Fiskeri og havbruk av 13.08.2008), og Universitetet i Tromsø.
Følgende tema vil inngå i hovedprosjektet:
• Videreføring av arbeid med artsseparasjon, dokumentere separasjonssystem ved hjelp av videoobservasjon og finjustere nett og montering. Utarbeide endelige spesifikasjoner for separasjonsnett for generell bruk til å skille torsk fra hyse i snurrevadfisket.
• Utvikle separasjonssystem for å redusere innblanding av kysttorsk i et fremtidig fiske etter rødspette og lomre i kystnære farvann.
• Tilpasse størrelse av snurrevadpose med kvadratiske masker for de minste snurrevadfartøyene, og sammenligne seleksjonsegenskaper med standard kvadratmaskepose.
-
Sluttrapport med delrapporter: Fangstkontroll i snurrevad
Havforskningsinstituttet. Oktober 2013. Av Bjørnar Isaksen og Olafur Arnar Ingolfsson.