Prosjektnummer
Program rensefisk: Arts- og størrelsesseleksjon i leppefiskredskap
• Strømpeåpning er en effektiv rømningsvei for ål, og det oppfordres til å bruke den.
• Det er godt grunnlag for å anbefale påbud om enderist i ruser, da dette kan gi betydelig reduksjon i fangst av undermåls bergnebb.
Det er et godt grunnlag for å anbefale påbud om enderist i ruser, da dette kan gi en betydelig reduksjon i fangst av undermåls bergnebb. Et påbud om enderist i teiner vil også være hensiktsmessig og gi bedre utsortering. I forhold til bredden på spaltene synes 12 mm å være optimalt for et blandet fiske etter bergnebb og grønngylte. Teineforsøkene og drop-tester viste at bruk av 11 mm spaltebredde vil holde tilbake all lovlig bergnebb, men samtidig holde tilbake all grønngylte over 10 cm. Videre gav rister med runde spalter kun marginalt høyere middelseleksjon enn flate. Glatte, runde spiler ga mindre skjelltap enn flate og kan ellers være mer skånsomme ved sortering enn flate spiler.
Det ble ikke observert skader eller dødelighet på fiskene som hadde rømt gjennom ristene i forsøket etter at de hadde gått en uke i en oppsamlingsmerd. Videre ble det gjennomført kontrollerte karforsøk for å se om ulike typer lys i fangstredskapen kunne redusere fangsten av ål. Grønt og hvitt led-lys i teiner førte til at færre åler gikk inn i teinene. Effekten på fangstratene av leppefisk bør testes før dette anbefales i et reelt fiskeri. I et annet forsøk ble det vist at en elastisk, strømpeformet fluktåpning for ål i teine var svært effektiv, uten tap av leppefisk. Da ruser har mye høyere fangstandel av ål enn i teiner, bør det i fremtidige forsøk testes om tilsvarende rømningsvei er like effektiv i ruser.
-
Rapport: Seleksjon i leppefiskredskap: Rapport fra forsøk utført i 2016
Havforskningsinstituttet. Rapport nr. 2-2017. Av Terje Jørgensen, Reidun Bjelland, Kim Halvorsen, Caroline Durif, Steven Shema og Anne Berit Skiftesvik.
-
Sluttrapport: Seleksjon i leppefiskredskap
Havforskningsinstituttet. Rapport nr. 32–2017. Av Terje Jørgensen, Reidun Bjelland, Kim Halvorsen, Caroline Durif, Steven Shema, Torkel Larsen, Cameron Thompson og Anne Berit Skiftesvik.
• Å redusere tap av måls leppefisk.
• Å redusere fangst av uønsket bifangst, særlig ål.
• mindre sorteringsarbeid på dekk
• mindre skade på leppefisk fra predatorer som tas som bifangst
• økt lønnsomhet i fisket
Det vil bli gjort forsøk med montering av større rister i oppsamlingskammeret i leppefiskteiner. Innledningsvis vil det bli montert et ristpanel som dekker hele kortenden av teina. I tillegg til at dette gir en betydelig større ristflate enn det som er påbudt i dag, vil en også prøve å forbedre størrelsesseleksjonen ved å utnytte fiskens naturlige fluktadferd. Leppefisk søker naturlig mot bunnen for å finne skjul når farer truer. I den panikk som oppstår når teine trekkes, vil fisken derfor svømme mot bunnen. Ved å feste tauet i motsatt kortende av der risten er montert, vil ristflaten vende mot bunnen når teina trekkes, og det forventes at småfisk som tidligere i fangstfasen ikke har vært motivert for å rømme, nå vil søke ut. Dette forslaget ble opprinnelig lansert av næringsutøvere på en konferanse i regi av Fiskeridirektoratet i desember 2015.
Ristflater må være rigide for å sikre stabil størrelsesseleksjon. Dette medfører at de er vanskelige å montere/operere på en sylindrisk/ konisk rusesekk. Analogt med teineforsøkene vil det derfor bli laget en sirkulær ristflate (med vertikale spalter) med en forsterket periferi som en ytre ring. Denne vil erstatte bakerste ring i ruseposen eller eventuelt bli festet et stykke bak denne. Den koniske, bakerste del av ruseposen (bak ristflaten) fjernes. En hanefot festes til bakerste ring og forbinder rusa med stein/iletau. Rista lages med integrert luke for enkel tømming. Løsningen vil lages slik at den sikrer enkel montering i alle rusedesign. Det vil også bli gjort forsøk med kvadratmaskepanel som fluktåpning. Panelet vil bli montert i øvre halvdel av rusesekken mellom de to bakerste ringene. Maskestørrelsen vil bli tilpasset gjeldende minstemål, mens trådtype og -tykkelse vil bli valgt med tanke på kontrast og minst mulig masking av fisk i panelet.
I 2015 ble det innført begrensning i størrelsen på inngangsåpningen i teiner og ruser. Dersom åpningen er større enn at en sylinder med diameter 70 mm kan passere, må det benyttes kryss e.l. Denne bestemmelsen har vist seg effektiv for å hindre bifangst av oter og større fisk, men hindrer ikke bifangst av ål, hummer og småfisk av av samme størrelse som målartene, f.eks. ungfisk av torsk, sei og lyr. For å redusere denne bifangsten ønsker vi bl.a. å teste ut lysstimuli. Lys kan potensielt brukes for både å tiltrekke og skremme fisk og skalldyr. For mange arter er det svært lite kunnskap om deres respons på lys, men det foregår en del forskning knyttet til temaet.
Seleksjonsforsøkene og forsøkene med reduksjon av bifangst vil bli gjort i nærområdet til Havforskningsinstituttets stasjoner på Austevoll og i Flødevigen. Prosjektet vil også ha tilgang til forsøkstanker for å gjøre kontrollerte forsøk, f.eks. med lys. For både teine- og ruseforsøkene vil det bli samlet inn adferdsobservasjoner med undervannskamera.
• artikler i Norsk Fiskeoppdrett
• kontaktmøter med næringen i regi av Fiskeridirektoratet
-
Sluttrapport: Seleksjon i leppefiskredskap
Havforskningsinstituttet. Rapport nr. 32–2017. Av Terje Jørgensen, Reidun Bjelland, Kim Halvorsen, Caroline Durif, Steven Shema, Torkel Larsen, Cameron Thompson og Anne Berit Skiftesvik.