Prosjektnummer
Telling av lakselus: Forbedret metodikk
Pålitelige tall for antall lus på laks i merd er viktig for å kunne sette inn tiltak mot lakselus på riktig tidspunkt. Lokale lys- og værforhold kan påvirke telleresultatene ved merdkanten. I prosjektet ble det foretatt lusetellinger på tre lokaliteter på Nordmøre hver 14. dag i februar–april 2015. Det ble talt 20 fisk/merd i tre merder/lokalitet og telling.
Samme fisk ble talt på tre ulike måter:
1) standard telling på båt ved merden uten kunstig lys
2) i en lyskasse med to valgfrie bølgelengder og intensiteter
3) under lupelampe.
Det var ikke systematiske forskjeller i antall lus per fisk mellom de tre tellemetodene. Lysboksen ga dårlig arbeidsstilling, lyset ble oppfattet som ubehagelig, og lysintensiteten var for lav. Det er svært viktig at lus som faller av i bedøvelseskaret registreres og rapporteres. Manglende sammenheng mellom lysforhold og lusetall i dette forsøket samsvarer ikke med tellernes subjektive mening om hvor viktig lyset er for tellingen og tidligere funn hos Nofima.
Prosjektet og artikler og foredrag om resultatene har også fått klart frem at det er viktig å ta hensyn til at en stor del av lakselusene kan falle av under bedøving. Ved å ta hensyn til lus som ligger igjen i tellekaret blir næringens vurdering av når og hvilke tiltak som bør settes inn for kontroll av lakselus mer presise, og vil mest sannsynlig også settes i verk tidligere.
-
Faktaark: Viktig å telle lus i karet!
Nofima.
-
Populærformidling: Viktig å telle lus i bedøvelseskaret!
Norsk Fiskeoppdrett. Nr. 3-2016. Artikkel s. 44–45. Av Ingrid Lein (Nofima), Cristina Tanase (Philips Lighting B.V., Nederland) og Bjarne Gjerde (Nofima).
-
Sluttrapport: Telling av lakselus
Nofima. Rapport 34/2016. 17. august 2016. Av Bjarne Gjerde, Ingrid Lein og Cristina Tanase.
-
Nofima. 21. november 2016. Av Bjarne Gjerde og Ingrid Lein.
-
Veileder: Viktig å telle lus i bedøvelseskaret!
Nofima. 2016. Presentert på Havbrukskonferansen i Bodø 18–21. april 2016. Ingrid Lein (Nofima), Cristina Tanase (Philips Lighting B.V., Nederland), Albert Rams (Nofima), Bjarne Gjerde (Nofima).
• Å avdekke mulige årsaker til eventuelle avvik mellom rapportert og faktisk antall lus per fisk.
• Å utarbeide veileder for god praksis ved telling av lakselus.
Prosjektet fokuserer på telling av ulike stadier lus på laks som er hentet opp av vannet, dvs. ikke selve metoden for hvordan laks som det skal telles på fanges, selv om det også er utfordrende å få representativt utvalg fra store merder.
Nøyaktig telling av lus, spesielt de små stadiene, er også krevende når det utføres forsøk og storskalatester med nye tiltak mot lakselus. En bedre og mer nøyaktig tellemetodikk vil gi mye sikrere resultater av slike tester.
For å unngå at lus går fra en fisk til en annen må transporten skje i kasser med 1–2 (store) eller 3–4 (små) fisk per kasse. Hvite transportkasser skal benyttes slik at lus som har falt av fisken kan telles.
Telling på land skal skje under optimale lysforhold, under bordlupe, og uten tidspress. Philips vil utvikle en lyskilde som er egnet for telling av lakselus, både med hensyn til lysintensitet, bølgelengde og utforming.
I tillegg til andre parametere skal dato og tid på dagen, lysintensitet, og meteorologiske parametere registreres. Personer fra anlegget som teller lus skal ta en synstest for å sjekke fargesynet.
Effekten av hver av disse variablene på avvik mellom rapportert og faktisk antall lus per fisk kan estimers ved hjelp av en lineær statistisk modell. De signifikante effektene kan da benyttes til å korrigere rapportert antall lus/fisk/merd til et faktisk antall lus/fisk/merd/anlegg. Fordi bruk av slike statistiske modeller krever et større antall data vil hovedmålet være å klargjøre eventuelle forskjeller mellom telling på merdkanten under ulike lysforhold, og telling under kontrollerte lysforhold på land.
-
Sluttrapport: Telling av lakselus
Nofima. Rapport 34/2016. 17. august 2016. Av Bjarne Gjerde, Ingrid Lein og Cristina Tanase.